Skip to content
Menu Login
|
Subscribe (540)429-5555
Call Us Today (540)429-5555

Green Kart ile ABD Vergisi


Green Card ile ABD Vergisi Nasil Hazirlanir?

Her yıl neredeyse yarım milyon kişi Green Card alıyor. Green Card sahibi olduğunuzda, ABD vatandaşları olarak ABD vergi beyannamesi vermekle aynı yükümlülüklere tabi olursunuz. Green Card sahibi olan ve ABD dışında yaşamaya devam eden yüzlerce müşterimize yardımcı oluyoruz.

USCIS artık Green Card'ı (göçmenlik amaçları için) geçerli olarak kabul etmese bile, bununla birlikte gelen vergiyle ilgili yükümlülükler geçerli olmaya devam edecektir – Tek istisna USCIS'ten alınan resmi bir yazılı açıklama ile Green Card'ın iptal edildiği veya vazgeçildigi durumdur.

Ancak o zaman vergiyle ilgili yükümlülükler sona erecektir. Vergi yükümlülüklerine uyulmaması, ABD vatandaşları için olduğu gibi yüksek cezalara yol açabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. IRS'nin gözünde ABD Kişisi ( US Person) kimdir?

Vergi amaçlı bir ABD kişisi aşağıdakilerden herhangi birini içerir: (IRS web sitesine):

  • ABD pasaportu olan herkes ABD Vatandaşı,
  • Yeşil kart (Green Card) sahibi (bkz: IRS ) veya
  • Vergi amaçlı bir ABD mukimi - en yaygın uygulanan kural kapsamında ABD'de 183 günden fazla zaman geçiren biri olarak tanımlanır. Vergi amaçlı olarak bir ABD mukimi, genellikle yerleşik bir yabancı (resident alien) olarak anılır. (bkz: IRS )

2. Green Card’ım var ancak henüz ABD'ye taşınmadım veya Sosyal Güvenlik numarası (SSN) için başvurmadım. Vergi beyannamemi doldurma konusunda nasıl bir yol izlemeliyim?

Adım 1: Sosyal Güvenlik numarası için başvurun.

Adım 2: ABD'ye taşınmış olsanız da olmasanız da, green card aldıktan sonraki takvim yılında ilk ABD vergi beyannamenizi vermelisiniz.

Örneğin - 15 Kasım 20X1'de Green Card aldiysaniz. ABD vergi beyannamenizi Nisan-15-20X2 tarihine kadar beyan etmelisiniz.

3. Süresi dolmuş bir green card’ım var. Ancak resmi olarak bundan vazgeçmedim. ABD vergi beyannamesi vermem gerekiyor mu?

Maalesef evet.

Green Card’ınızdan resmi olarak feragat edene ve dolayısıyla yıllık ABD vergi beyannamesi vermeniz gerekene kadar ABD Daimi İkametgahı olarak kabul edilirsiniz. Green Kart'tan nasıl vazgeçmeniz gerektiğine ilişkin ayrıntılar için lütfen (bkz: USCIS )

4. Yıl ortasında yurt dışından ABD'ye taşındım ve geldiğim günden itibaren Green Card'ım vardı. Tüm yıllık dış geliri mi yoksa yalnızca ABD'de bulunduğum / Green Card sahibi olduğum aylar için mi bildiriyorum?

Lütfen tüm yıl için yabancı gelirinizi bildiriniz. Ayrı ayrı , green card’ın verilmesinden önce ve sonra veya ABD'ye taşındığınız günden önce ve sonra, hangisi önce gelirse, gelirin nasıl tahsis edildiğini açıklayın.

Hangi beyan seçeneği en iyisidir - tüm yıl veya yarı yıl boyunca ABD'de ikamet eden biri olarak beyan vermek mi?

  • Tüm yıl için beyan (özellikle eşle birlikte beyanname durumunda) daha düşük vergi oranı ve daha yüksek avantajlar sağlar
  • Ancak - yarı yıl için başvuruda bulunmak (GC baslangic tarihinden itibaren), yılın başında kısmi yıllık beyanname yaparak ABD gelirinden hariç tutabileceğiniz toplu bir yabancı emekli maaşınız veya geliriniz varsa faydalıdır.

5. Öğrenciydim ya da gelirim yoktu, bu yüzden ABD vergilerini beyan etmek zorunda değildim. Yerleşik olmayan - Nonresident- eşim için Green Card’a başvurusunda bulunuyorum - ne yapmalıyım?

Green Card başvurusu genellikle sponsor ABD'li eşten 3 yıllık vergi beyannamesi gerektirir.

6. ABD dışındaki kuruluşlar için çalışan Green Card sahipleri ABD gelir vergisi ödemekle yükümlü müdür?

Genel olarak ABD vatandaşları ve GC sahipleri, gerçekte ABD'de yaşasınlar ya da yaşamasınlar, ABD federal gelir vergisi vergisine tabidir.

Ancak - dünyada ABD dışında çalışan Green Card sahipleri için bu kurala muafiyet sağlayan iki kuruluş var: IMF ve Dünya Bankası:

Uluslararası bir kuruluş için çalışmanız ve uluslararası kuruluşu oluşturan uluslararası kuruluş sözleşmesi, yabancı çalışanların ABD gelir vergisinden muaf olmasını sağlar. Böyle bir hükmü olan iki uluslararası kuruluş, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası'dır (Dünya Bankası).

Vergi beyan etmezsem IRS beni nasıl bulacak?

IRS'nin artık ABD dışında vergi beyannamelerini vermeyen kişileri bulmanın birçok yolu vardir. Bu sebeple gizlemek bir seçenek değildir. Muhbir programları oldugu gibi ve 2009'dan beri birçok kişinin öne çıktığı yeni Gönüllü Bilgilendirme programları başlatilmistir. Ancak bugüne kadar ki en büyük küresel girişim, 2010 yılında ABD tarafından kabul edilen Yabancı Hesap Vergi Uyum Yasası'dır (FATCA). 2014'ten itibaren bu yasa, yerel bankanız, borsa komisyoncuları, hedge fonları, emeklilik fonları, sigorta şirketleri gibi yabancı finans kuruluşlarını zorunlu kılıyor ve ABD KİŞİLERİ - US Person olan tüm müşterilerini doğrudan IRS'ye bildiriyorlar.

Bu yıl vergi beyannamenizi hazırlamak için güvenilir bir vergi uzmanına ihtiyacınız varsa, bugün bizi arayın veya aşağıdaki iletişim formunu doldurun.

In This Section

Subscribe to our newsletter to receive news, updates, and valuable tips.

Testimonials


Please call us today at (540)429-5555.


We're here to help you resolve your tax problems and put an end to the misery that the IRS can put you through. Please fill out this form and let us know how we can be of service. We will happily offer you a free consultation to determine how we can best serve you.

Schedule A Consultation