Skip to content
Menu Login
|
Subscribe (540)429-5555
Call Us Today (540)429-5555

FBAR - FATCA Nedir?


FBAR nedir?

FBAR (Yabancı Banka Hesapları Raporu), bir veya daha fazla yabancı finans kuruluşunda en az 10.000 ABD Doları değerinde finansal varlığa sahip ABD Vergi Mükellefleri için gerekli bir rapordur. Buna bilgi raporu denir - bu, sonuç olarak vergi ödenmesi gerekmediği anlamına gelir; sadece ilgili kurumlarin hesaplar hakkında bilgilendirilmesidir.

ABD dışındaki hesaplarınızın toplam değeri, yılın herhangi bir noktasında (bir gün için bile olsa) 10.000 ABD Dolarını geçtiyse mutlaka beyan etmeniz gerekir.

FBAR ne zaman beyan edilmelidir?

2021 itibariyle, FBAR her yıl 15 Nisana kadar beyan edilecektir. Hesapların tutulduğu yılı takip eden yılda bir FBAR kaydi açılmalıdır. Bu, 20X1'de uygun hesaplarınız varsa, 20X2'de bir FBAR beyannamesi gerekeceği anlamğna gelir.

FBAR beyani için herhangi bir uzatma var mı?

Evet - 2021'de FBAR için uzatma mümkündür. Normal vade tarihi şu anda 15 Nisan olup, 15 Ekim'e kadar uzatılabilir.

FBAR'ı nasıl beyan edebilirim?

FBAR, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı'na sunulur. 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren, tüm FBAR, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) aracılığıyla çevrimiçi olarak dosyalanmaktadır. Işlemlerinizin beyan edilmesinde Turko Tax&Accounting olarak yardımcı oluyoruz.

Geç beyan için FBAR cezaları nelerdir?

FBAR, uluslararası vergide en yaygın biçimlerden ve en kötü şöhrete sahip cezalardan biridir. Bu cezalar enflasyona göre yıllık olarak ayarlanır. Bir FBAR (Yabancı Banka ve Finansal Hesaplar Raporu), FinCen Form 114'ün beyan edilmemesi nedeniyle değerlendirilebilecek maksimum para cezası, hesap başına kasıtlı olmayan başarısızlıklar için yılda $12.921'a yükselmiştir. FBAR'ı kasıtlı olarak beyan etmemenin maksimum cezası da ihlal anında $129.210'a veya hesaptaki bakiyenin %50'sine yükselmiştir. Kasıtlı ihlaller için bu, hesap bakiyesinin %100'ü kadar genel bir cezaya kadar çıkabilir. Bu para cezaları için azami miktar yıldan yıla enflasyona göre ayarlanabilir ve bu nedenle muhtemelen sadece artacaktır. IRS, kasıtsız ceza konusunda hala "hesap başına, yıllık" bir politika talep ederken, temyizde kazanan ve muhtemelen bunu bir yıllık cezayla sınırlayan yakın tarihli bir mahkeme davası olduğu belirtilmelidir.

FBAR'ımı doldurmakta geç kalırsam ne yapmalıyım?

Herhangi bir yıl için bir FBAR başvurusunda bulunmadıysanız, mümkün olan en kısa sürede beyan etmelisiniz. FBAR'ınızla birlikte, bu gerekli formu neden geç doldurduğunuza dair kısa bir açıklama sununmalısınız. Yüksek cezaların değerlendirilebileceği doğru olsa da, bireysel koşullarınız mali cezalardan feragat edilmesine neden olabilir. Bir FBAR başvurusunda bulunmanız gerektiğini öğrendikten sonra, başvuruda bulunmamanın kasıtlı uyumsuzluk olarak değerlendirileceğini unutmayın; ve daha da fazla cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

In This Section

Subscribe to our newsletter to receive news, updates, and valuable tips.

Testimonials


Please call us today at (540)429-5555.


We're here to help you resolve your tax problems and put an end to the misery that the IRS can put you through. Please fill out this form and let us know how we can be of service. We will happily offer you a free consultation to determine how we can best serve you.

Schedule A Consultation